Jak zacząć biegać: Rady dla wszystkich początkujących dla tych, którzy się nad tym zastanawiająJeśli jesteś przeciętnym człowiekiem, prawdopodobnie nie biegasz tak często, jak powinieneś. Bieganie to jedna z najbardziej dostępnych i niedrogich metod ćwiczeń, wymagająca jedynie pary trampek, trochę otwartej przestrzeni i być może przyjaciela, który będzie Cię motywował. Bieganie ma kilka zalet: Jest tanie, szybko i skutecznie spala kalorie, można je wykonywać w dowolnym miejscu o każdej porze dnia (nie wymaga drogiego członkostwa w siłowni ani specjalnego sprzętu), a także może być wygodne dla osób o napiętym harmonogramie. Jeśli czytasz to, są szanse, że myślałeś o bieganiu wcześniej. Być może jest to coś, co próbowałeś raz, ale nigdy nie miałeś motywacji, aby kontynuować. A może ten post służy po prostu jako twój oficjalny katalizator, aby w końcu zacząć. W każdym razie, mamy twoje wsparcie.

Dlaczego ludzie nie biegają

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie nie biegają. Niektórzy ludzie nie mogą fizycznie biegać z powodu choroby medycznej, takiej jak zapalenie stawów. Inni mogą mieć fobię przed bieganiem, taką jak strach przed przebywaniem na zewnątrz, strach przed tłumem, czy nawet strach przed odgłosem własnych kroków. Niektórzy ludzie nie biegają, ponieważ mają zbyt wiele na głowie - może dużo podróżują w związku z pracą, albo mają małe dzieci i potrzebują sposobu, aby nadążyć z pracami domowymi, jednocześnie dbając o rodzinę. Zawsze znajdzie się jakiś powód, dla którego ludzie nie biegają. Sztuką jest dowiedzieć się, dlaczego nie biegasz i znaleźć sposób, aby go pokonać.

Niezależnie od tego, jaki jest Twój powód niebiegania, pamiętaj, że to zupełnie normalne. Jeśli w przeszłości próbowałeś biegać, ale okazało się to zbyt trudne, zbyt czasochłonne lub zbyt frustrujące, możesz być pewien, że nie jesteś sam. Każdy człowiek na początku ma trudności z bieganiem. Kluczem do pokonania tych kłopotów jest ponowna próba, a tym razem zrób to inaczej.

Jak zacząć biegać

Aby zacząć, kup kilka trampek. Poszukaj takich, które będą wygodne. Gdy już będziesz miał buty, znajdź trasę. Możesz użyć Google Maps, Strava lub innej aplikacji do biegania, aby znaleźć pobliskie ścieżki, lub możesz po prostu zbadać swoją okolicę. Możesz jednak zacząć wolniej. Zacznij od spaceru. Następnie, gdy już się rozgrzejesz, zacznij biegać. Ważne jest, aby przed joggingiem przejść się, aby organizm był odpowiednio rozgrzany i abyś nie nabawił się kontuzji. Podczas kilku pierwszych biegów nie przejmuj się tym, jak długo biegniesz, ani jakie masz tempo. Skup się po prostu na tym, aby wyjść na zewnątrz i pobiegać, nawet jeśli jest to tylko krótki czas. Po pewnym czasie zauważysz, że zwiększasz ilość czasu, który poświęcasz na bieganie. Przekonasz się również, że stajesz się coraz szybszy i silniejszy.

Podstawy biegania

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas biegania, jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Pij wodę regularnie przed i w trakcie biegu. Runner's World sugeruje robienie przerwy na wodę co 10 minut, czyli mniej więcej co kilometr. Jeśli dużo się pocisz, może być konieczne częstsze picie. Bieganie w upalne dni również może wymagać większych przerw na wodę.

Jeśli biegasz na zewnątrz, warto również stosować krem z filtrem, aby chronić się przed promieniami UV. Jeśli biegasz na zewnątrz w zimie, prawdopodobnie będziesz chciał nosić czapkę, rękawiczki i ciepłe ubrania.

Śledź swoje treningi

Jeśli chodzi o fitness, śledzenie jest wszystkim. Śledzenie swoich treningów pozwala zobaczyć dokładnie, ile wysiłku faktycznie wkładasz, co pomoże Ci zachować motywację w dłuższej perspektywie. Istnieje mnóstwo trackerów fitness tam, ale Fitbit wydaje się być najbardziej popularne wśród biegaczy. Możesz zobaczyć, ile kalorii spaliłeś, jak daleko zaszedłeś, jak szybko idziesz, twoje tętno i wiele więcej. Są świetnym narzędziem, które sprawi, że Twoje treningi będą znacznie bardziej efektywne i skuteczne.

Trzy kolejne korzyści z biegania

  • Silne kości - Ludzie, którzy biegają regularnie mają silniejsze kości niż ludzie, którzy nie biegają. Bieganie wywiera duży nacisk na kości, co powoduje, że stają się one grubsze i mocniejsze, aby poradzić sobie z tym naciskiem. To pomaga zapobiegać takim stanom jak osteoporoza w miarę starzenia się.

  • Zmniejszone ryzyko chorób - Bieganie może zmniejszyć ryzyko wielu chorób, w tym otyłości, cukrzycy, chorób serca, udaru i niektórych rodzajów raka.

  • Poprawa nastroju - Bieganie wyzwala w organizmie endorfiny, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwy.

  • Poprawa snu - Bieganie może pomóc Ci lepiej zasnąć w nocy.

Zanim zaczniesz, pamiętaj:

  • Bieganie może być obciążające dla Twoich stawów, zwłaszcza kolan. Jeśli masz już problemy z kolanami, możesz unikać biegania lub skonsultować się z lekarzem zanim zaczniesz.

  • Bieganie może być szkodliwe dla Twoich pleców, jeśli wykonujesz je nieprawidłowo. Upewnij się, że trzymasz plecy prosto podczas biegu.

  • Na początku możesz skończyć z zakrwawionymi kolanami i goleniami, ale te zagoją się i odejdą.