Czego nie wiesz o bieganiu w maratonachWiększość biegaczy aspiruje do biegania maratonów. Dla wielu jest to cel ostateczny, ale nie dla wszystkich. Bieganie w maratonie wiąże się z określonymi zagrożeniami, których należy być świadomym, zanim podejmie się długoterminowy cel. Jeśli zastanawiasz się nad przejściem od standardowych biegów na 5K i 10K do maratonu, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć wcześniej. Bieganie w maratonie jest wyzwaniem w każdym sensie tego słowa. Twoje ciało przyjmuje wiele kar, gdy biegniesz 26 mil w prawie dokładnie cztery godziny.

Co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz trenować do maratonu

Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o maratonach, zanim zaczniesz. Powinieneś mieć czas na trening, siłę i przyzwoite zdrowie sercowo-naczyniowe, zanim nawet zaczniesz myśleć o bieganiu w maratonie. Powinieneś mieć czas na trening - Trening maratonu zajmuje czas. To nie jest coś, co można zrobić w ciągu kilku tygodni przed dużym wyścigiem. Zajmie to co najmniej kilka miesięcy. Potrzeba siły, aby uruchomić maraton - Potrzebujesz dużo siły, aby uruchomić maraton. Ilość mięśni, których używasz do maratonu, jest znacznie większa niż w przypadku krótszego wyścigu. Twoje zdrowie sercowo-naczyniowe musi być przyzwoite - Jeśli masz słabe zdrowie sercowo-naczyniowe, prawdopodobnie nie chcesz rozpoczynać treningu do maratonu. Twoje ciało musi być w stanie poradzić sobie z dodatkowym stresem, który przynosi bieganie w maratonie.

Trening do maratonu jest wymagający fizycznie

Jedną z największych wad treningu maratońskiego jest to, że obciąża on organizm w sposób, w jaki nie robią tego krótsze, szybsze wyścigi. Kiedy biegniesz w maratonie, obciążasz swoje ciało znaczną ilością stresu. Ilość stresu, który nakładasz na swoje ciało jest znacznie wyższa niż ta, której doświadczyłbyś biegając 5K, 10K, półmaraton czy nawet 50K. Stres dla Twojego ciała jest znacznie większy, ponieważ wywierasz większą presję na mięśnie, stawy i układ sercowo-naczyniowy.

Przeciętny biegacz potrzebuje około czterech godzin, aby ukończyć maraton. Intensywne obciążenie organizmu może spowodować uszkodzenie mięśni, stawów i tkanek. Kiedy trenujesz do maratonu, musisz upewnić się, że poświęcasz czas na regenerację.

Mentalna gra jest trudniejsza niż fizyczna

Gra umysłowa jest trudniejsza niż fizyczna, jeśli chodzi o bieganie w maratonie. Trening maratoński jest niezwykle obciążający dla Twojego ciała. Twoje ciało i umysł będą doprowadzone do granic możliwości podczas treningu maratońskiego. Może być łatwo złapać się w hype podczas treningu do maratonu. Będziesz chciał ustalić realistyczne cele i oczekiwania. Trening maratoński nie jest łatwy. Będą momenty, kiedy będziesz chciał zrezygnować, a także takie, w których będziesz czuł, że nie robisz żadnych postępów. Są też czasy, kiedy będziesz zmęczony, zestresowany, sfrustrowany i niespokojny. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz być w stanie trenować maraton, aby być silnym psychicznie. Musisz również być w stanie zrównoważyć swoje życie podczas treningu. Nie ma sensu popadać w obsesję na punkcie treningu maratońskiego. Musisz upewnić się, że nadal cieszysz się rzeczami, które kochasz robić.

Regenracja

Kiedy biegniesz maraton, twoje ciało będzie popychane do granic możliwości. Kiedy skończysz wyścig, twoje ciało będzie zmęczone, obolałe i prawdopodobnie lekko ranne. Po zakończeniu wyścigu musisz odpocząć, aby Twoje ciało mogło się zregenerować. Twoje ciało nie regeneruje się szybko po maratonie. Pełne zregenerowanie się po maratonie może zająć od 10 do 14 dni. Oznacza to, że możesz nie być w stanie biegać przez kilka tygodni po wyścigu. Oznacza to również, że nie powinieneś wracać do treningu maratońskiego natychmiast po wyścigu. Musisz dać swojemu organizmowi czas na odpoczynek i regenerację. Twoje ciało potrzebuje czasu na odpoczynek, aby mogło się wyleczyć z maratonu. Jeśli zaczniesz biegać ponownie, zanim twoje ciało będzie w pełni zregenerowane, możesz spowodować więcej szkód w mięśniach, stawach i tkankach.

Najczęstsze przeciwwskazania do biegu w maratonie

Nie każdy może przebiec maraton. Niektórzy nawet nie powinni próbować. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia, możesz chcieć pominąć trening maratoński. Istnieją pewne warunki medyczne, które mogą narazić Cię na ryzyko, jeśli chodzi o bieganie w maratonie. Jeśli masz którykolwiek z następujących warunków, prawdopodobnie powinieneś rozważyć pominięcie maratonu i zamiast tego skupić się na krótszych wyścigach:

  • Choroba serca - Jeśli masz chorobę serca, prawdopodobnie powinieneś zachować ostrożność, jeśli chodzi o bieganie maratonu. Nadal możesz trenować do maratonu, po prostu możesz chcieć być ostrożny podczas biegu. Możesz rozważyć obniżenie swoich oczekiwań i zrobić coś w rodzaju maratonu pieszego.

  • Wysokie ciśnienie krwi - Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, możesz chcieć być ostrożny, jeśli chodzi o bieganie maratonu. Zdecydowanie powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem, zanim zaczniesz biegać. Być może będziesz musiał podjąć pewne środki ostrożności, takie jak bieganie w wolniejszym tempie.

  • Cukrzyca - Jeśli masz cukrzycę, prawdopodobnie powinieneś być ostrożny, jeśli chodzi o bieganie maratonu. Nadal możesz przebiec maraton, ale możesz chcieć być ostrożny, jeśli chodzi o dietę i poziom insuliny. Możesz rozważyć rozmowę z lekarzem, zanim zdecydujesz się na przebiegnięcie maratonu.