Poradnik Biegania dla początkujących: Podejście do motywacji krok po krokuJako biegacz wiesz, że bieganie jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na spalanie kalorii i ujędrnianie ciała. Jednak wiele osób ma problem ze znalezieniem motywacji, aby założyć buty na nogi tak często, jak by chciało. W końcu znalezienie motywacji do wyjścia z domu lub wstania z łóżka w poniedziałkowy poranek może być trudne - zwłaszcza, gdy wydaje się, że masz tyle innych rzeczy do zrobienia. Ale co jeśli powiemy Ci, że istnieją skuteczne sposoby na zwiększenie motywacji do biegania? Możesz myśleć, że brzmi to niemożliwe, ale zaufaj nam: nie jest!

Wyznaczaj cele biegowe SMART

Aby stać się odnoszącym sukcesy biegaczem, potrzebujesz czegoś więcej niż przypływu endorfin i miłości do trampek. Potrzeba poświęcenia, ciężkiej pracy i wielu ćwiczeń. Ważne jest również, abyś zrozumiał, dlaczego chcesz biegać - to pomoże Ci zachować motywację, gdy będzie ciężko.

Jeśli chcesz zwiększyć swoją motywację do biegania, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest wyznaczenie kilku celów biegowych SMART. Cele SMART są konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie. Jeśli chodzi o cele biegowe, kluczowa jest ich specyfika. Im bardziej konkretne są Twoje cele, tym większe prawdopodobieństwo, że je osiągniesz! Oto kilka przykładów celów biegowych SMART:

  • Przebiec 5k do końca następnego miesiąca

  • Ukończenie trzech 90-minutowych sesji biegowych w tygodniu

  • Zrzucenie dwóch kilogramów tygodniowo

  • Ukończenie wyścigu długodystansowego

Śledź swoje biegi

Kiedy już wyznaczysz sobie cele jako biegacz, będziesz chciał się upewnić, że rzeczywiście je osiągasz. Aby to zrobić, musisz śledzić swoje biegi. Możesz użyć do tego dziennika biegowego online lub aplikacji w telefonie.

Kiedy śledzisz swoje biegi, pomoże Ci to ustalić i osiągnąć swoje cele. Możesz również użyć śledzenia jako sposobu na utrzymanie motywacji. Jeśli masz problemy z utrzymaniem motywacji do biegania, możesz spojrzeć wstecz na swoje dzienniki, aby zobaczyć, jak daleko zaszedłeś.

Śledzenie swoich biegów pomoże Ci również poprawić się jako biegacz. Możesz wykorzystać zebrane informacje jako sposób na analizę swoich postępów w czasie. Pozwoli Ci to zobaczyć, gdzie możesz się poprawić i uniknąć kontuzji.

Zobowiązanie do harmonogramu biegania

Jeśli Twoja motywacja do biegania jest niska i chcesz pozostać konsekwentny, rozważ zaplanowanie swoich biegów. To pomoże Ci zachować spójność, ponieważ nie będziesz musiał polegać na motywacji; raczej będziesz miał ustalony czas na bieganie.

Podczas planowania harmonogramu biegania, pamiętaj, że nie powinieneś planować biegów więcej niż dwa dni z rzędu. Pomoże to zapobiec urazom i przetrenowaniu. Podczas planowania swoich biegów, upewnij się, aby zostawić miejsce na odpoczynek i regenerację.

Pamiętaj, że bieganie jest ćwiczeniem aerobowym. Ważne jest, abyś dał sobie wystarczająco dużo czasu na regenerację po każdym biegu. Powinieneś dążyć do tego, aby po każdym biegu odpoczywać przez co najmniej jeden dzień.

Znajdź partnera do biegania

Jeśli zmagasz się z motywacją, znalezienie kumpla do biegania może być świetnym sposobem na zachowanie konsekwencji i motywacji. Możesz znaleźć kumpla do biegania lub dołączyć do grupy biegowej. Znalezienie kumpla do biegania może być tak proste, jak zapisanie się do grupy biegowej w mediach społecznościowych lub online! Istnieje mnóstwo grup biegowych online, takich jak Meet Up i Running Buddy, gdzie możesz się zapisać, znaleźć kumpla do biegania i stworzyć wspierającą społeczność biegową.

Znalezienie kumpla do biegania może pomóc Ci utrzymać motywację, ponieważ będziesz miał z kim dzielić się swoimi postępami. Pomoże Ci to również popchnąć się mocniej i pozostać konsekwentnym, ponieważ będziesz miał do kogo się zgłosić.

Małe kroki

Jeśli zmagasz się z motywacją do biegania, spróbuj zrobić małe kroki w kierunku swoich celów biegowych. To pomoże Ci pozostać konsekwentnym i osiągnąć swoje cele bez poczucia przytłoczenia. Znalezienie tego, co Cię motywuje i pomaga Ci pozostać konsekwentnym, jest kluczowe. Może to być słuchanie muzyki podczas biegu, zabieranie ze sobą psa na bieg lub ustalenie celu, jakim jest przebiegnięcie określonego dystansu do końca miesiąca. Cokolwiek to jest, upewnij się, że działa dla Ciebie.

Opracuj rytuał

Jeśli zmagasz się z motywacją do biegania, spróbuj opracować rytuał przed biegiem. Stworzenie rytuału wokół swoich biegów, takich jak słuchanie określonej piosenki lub czytanie określonej książki przed biegiem, pomoże Ci zachować motywację do biegania.

Jednym ze sposobów jest stworzenie listy książek związanych z bieganiem. Możesz nawet zapisać się do klubu książki lub internetowej grupy czytelniczej związanej z bieganiem.

Innym sposobem na stworzenie rytuału wokół swoich biegów jest stworzenie listy odtwarzania. Może to być tak proste, jak założenie pary słuchawek i słuchanie ulubionych piosenek.

Jeśli chodzi o bieganie, posiadanie powodu, dla którego się biega, jest ważne. Ważne jest również, aby ustawić SMART cele biegowe, śledzić swoje biegi, zobowiązać się do harmonogramu biegania, znaleźć kumpla do biegania, podjąć małe kroki i opracować rytuał.

Jeśli masz problemy z motywacją do biegania i chcesz ją zwiększyć, spróbuj wdrożyć te wskazówki. Prawdopodobnie zauważysz różnicę w swojej motywacji i wzrost konsekwencji.