Kilka prostych kroków jak biegać szybciej i poprawić swoją wytrzymałośćNie możesz oczekiwać, że będziesz biegać szybciej, nie wkładając w to pracy. Bieganie szybciej i dłużej wymaga wytrenowania organizmu, aby efektywniej wykorzystywał tlen i jednocześnie zwiększał swoją wytrzymałość. Na szczęście istnieją konkretne treningi, które pomogą Ci zbudować szybkość i wytrzymałość, dzięki czemu będziesz mógł biegać szybciej na dłuższych dystansach. Szybkie bieganie różni się od szybkiego biegania na długich dystansach. Potrzeba dużo praktyki, treningu i wytrzymałości, aby móc biegać szybko przez dłuższy czas. Jeśli chcesz poprawić swoją szybkość biegania, może to wydawać się wyzwaniem. Ale z odpowiednim programem treningowym, będziesz w stanie pokonać i to wyzwanie. Oto kilka wskazówek, jak możesz biegać szybciej i poprawić swoją wytrzymałość w tym samym czasie.

Biegaj szybko przynajmniej raz w tygodniu

Jeśli chcesz być w stanie biegać szybciej, musisz biegać szybko przynajmniej raz w tygodniu. Ale jak szybko i na jak długo? Jeśli biegasz w określonym tempie na dłuższych dystansach, będziesz w stanie biegać szybciej na krótszych. Dzieje się tak, ponieważ Twój organizm dostosuje się do tempa, w którym biegniesz i z czasem poprawi pobór tlenu. Aby móc biegać szybciej na dłużej, musisz biegać w znacznie szybszym tempie na krótszych dystansach. Świetnym sposobem na to jest wykonanie kilku sprintów. Możesz je wykonywać na torze lub na zewnątrz na drodze lub ścieżce. Możesz nawet robić je w pomieszczeniach na bieżni lub maszynie do biegania.

Skup się nad treningiem swoich nóg

Bieganie to świetny sposób na budowanie wytrzymałości i siły. Można je wykonywać niemal wszędzie i wymaga bardzo mało sprzętu. Nawet jeśli trenujesz do konkretnego sportu, jak 5-K lub 10-K, nie oznacza to, że musisz przestać biegać. W rzeczywistości jest to świetny sposób na trening krzyżowy i pomaga poprawić ogólny poziom sprawności. Jednak jeśli chcesz biegać szybciej, musisz również pracować nad siłą i mocą nóg. Podczas gdy bieganie pomoże Ci spalić tłuszcz i kalorie oraz poprawić wytrzymałość, nie zbuduje mięśni w nogach. Jest to ważne, ponieważ silniejsze mięśnie w nogach pozwolą Ci odepchnąć się od ziemi z większą mocą, co może łatwo przełożyć się na szybsze bieganie.

Włącz krótkie sprinty do swojej rutyny

Jeśli chcesz biegać szybciej, pomogą Ci krótkie sprinty i interwały. Dzieje się tak dlatego, że podczas sprintu Twoje mięśnie zużywają więcej energii, a to powoduje uwalnianie kwasu mlekowego. Sprinty to świetny sposób, aby pomóc zwiększyć wytrzymałość, jeśli robisz to regularnie, ponieważ trenuje twoje ciało, aby przyzwyczaić się do kwasu mlekowego. Im częściej twoje ciało spotyka się z kwasem mlekowym, tym lepiej radzi sobie z pozbywaniem się go. Tak więc, im więcej sprintów, tym lepiej radzisz sobie z kwasem mlekowym podczas długiego biegu. Sprinty to także świetny sposób na zbudowanie mocy i siły nóg, co jest ważne dla szybszego biegu.

Jeśli chcesz biegać szybciej, bieganie sprintów na wzgórzu to świetny sposób na zbudowanie siły i mocy nóg. W miarę jak biegniesz pod górę, zużywasz więcej energii. Po dotarciu na szczyt, będziesz musiał popchnąć się, aby ponownie zejść w dół. To sprawia, że Twoje nogi pracują ciężej, więc zużywają więcej energii. Po zakończeniu biegu Twoje ciało przystosuje się do zużywania większej ilości energii i w rezultacie będziesz mógł biec szybciej w niższym tempie.

Regularnie się rozciągaj

Jeśli chcesz biegać szybciej, musisz upewnić się, że Twoje mięśnie są zrelaksowane i rozluźnione. Dzięki temu Twoje ciało będzie mogło poruszać się swobodniej i łatwiej. Wielu biegaczy ma tendencję do rozciągania się przed długim biegiem, aby pomóc poprawić swoją wytrzymałość. Jeśli chcesz być w stanie biegać szybciej, powinieneś regularnie rozciągać. Możesz to robić podczas oglądania telewizji lub podczas dojazdów do pracy. Pomoże to utrzymać mięśnie zrelaksowane i luźne, co ułatwi Twojemu ciału szybsze bieganie.

Zmieszaj dłuższe biegi z szybszym tempem

Jeśli chcesz biegać szybciej, musisz mieszać w dłuższych biegach z szybszym tempem. Jest to świetny sposób na zbudowanie swojej wytrzymałości, która pomoże Ci biegać szybciej na dłuższych dystansach. Jeśli robisz tylko krótkie biegi, nie będziesz w stanie zbudować swojej wytrzymałości tak szybko. Możesz mieszać dłuższe biegi z szybszym tempem poprzez naprzemienne biegi. Możesz więc jednego dnia biegać szybciej na pewnym dystansie, a drugiego dnia dłużej.

Jeśli chcesz biegać szybciej, musisz biegać szybko co najmniej raz w tygodniu. To pomoże Ci zbudować wytrzymałość i pozwoli Ci biegać szybciej na dłuższych dystansach. Możesz również robić krótkie sprinty, biegać sprinty na wzgórzu, rozciągać się i rolować piankę regularnie, a także mieszać w dłuższych biegach z szybszym tempem. Jeśli skorzystasz z tych wskazówek, będziesz w stanie biegać szybciej w krótkim czasie.