Bieganie dla utraty wagi: Dlaczego powinieneś zacząć biegaćByć może już wiesz, że bieganie jest doskonałym ćwiczeniem aerobowym o wysokim współczynniku spalania kalorii, ale bieganie jako część planu odchudzania może wydawać się sprzeczne z intuicją. Bieganie w celu utraty wagi może nie być pierwszym ćwiczeniem, które przychodzi do głowy, gdy myślisz o rozpoczęciu nowej rutyny, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w ćwiczeniach. Ale bieganie może być doskonałym sposobem, aby pomóc Ci schudnąć. Jest to również bardzo dostępna i niedroga forma ćwiczeń, co czyni ją idealną dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją podróż do zdrowia. Bieganie dla utraty wagi wymaga wytrwałości i dyscypliny - a może nawet trochę odwagi - ale korzyści są tego warte. Czytając ten artykuł dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o bieganiu, aby szybko schudnąć.

Szybka utrata wagi

Powodem, dla którego tak wielu biegaczy jest szczupłych, jest po prostu to, że bieganie jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów spalania kalorii i utraty wagi. Ciało biegacza spala kalorie, aby rozłożyć tłuszcz i glukozę we krwi, wytworzyć energię i utrzymać systemy cielesne, takie jak układ odpornościowy, bicie serca i trawienie. Bieganie jest formą ćwiczeń aerobowych, a gdy wykonywane są z dużą intensywnością, mogą być bardzo skuteczne w spalaniu tłuszczu i kalorii. Istnieje wiele korzyści z biegania dla utraty wagi, w tym podniesienie tempa metabolizmu, zwiększenie energii i wytrzymałości, zmniejszenie stresu, poprawa snu i wzmocnienie stawów, kości i mięśni. Bieganie dla utraty wagi można osiągnąć na kilka sposobów. Możesz zapisać się na wyścig 5K, biegać codziennie, a nawet wykonywać trening interwałowy z samym sobą jako jedynym partnerem. Najlepszym sposobem na bieganie dla utraty wagi jest zapisanie się na wyścig 5K, co pomoże Ci utrzymać motywację do biegania i realizacji celów. Jeśli nie masz czasu, aby zapisać się na wydarzenie 5K, zawsze możesz biegać na zewnątrz lub używać bieżni, aby pomóc Ci osiągnąć cele związane z utratą wagi.

Dlaczego bieganie jest tak skuteczne ?

Korzyści z biegania jako formy cardio są dobrze udokumentowane. Kiedy biegasz (w stałym tempie), Twoje tętno wzrasta. W rezultacie Twoje ciało wytwarza dodatkową, bogatą w tlen krew, co z kolei zwiększa ilość tłuszczu spalanego podczas ćwiczeń. W rzeczywistości 80 kg osoba biegająca w umiarkowanym tempie przez 30 minut spala, aż 572 kalorie! Pamiętaj jednak, że kalorie, które spalasz podczas biegu, niekoniecznie pochodzą z tłuszczu - są to kalorie pochodzące z połączenia tłuszczu i węglowodanów. Dlaczego więc ma to znaczenie? Kiedy próbujesz schudnąć, musisz stworzyć deficyt kaloryczny poprzez spalanie większej ilości kalorii, niż spożywasz. Ćwiczenia, które spalają głównie tłuszcz (takie jak bieganie), tworzą większy deficyt kaloryczny, co pomaga schudnąć szybciej niż ćwiczenia, które spalają głównie węglowodany (takie jak podnoszenie ciężarów).

Wskazówki dotyczące biegania w celu utraty wagi

  • Zacznij powoli - Podczas biegania w celu utraty wagi, większość ludzi chce iść na całość od początku i biegać tak daleko, jak tylko mogą, jak tylko rozpoczną swoją rutynę biegową. Jednak to może prowadzić do obrażeń, ponieważ nie zbudowałeś jeszcze prawidłowej formy biegowej. Zacznij od powolnego joggingu i upewnij się, że biegasz poprawnie, utrzymując ramiona i biodra na poziomie ziemi.
  • Urozmaicaj swoją biegową rutynę - Jeśli codziennie biegasz ten sam dystans, znudzi Ci się i prawdopodobnie nie zauważysz też żadnych postępów. Mieszaj długość i tempo swoich biegów, a także staraj się od czasu do czasu biegać po różnych terenach, dzięki czemu Twoje ciało będzie musiało się dostosować i pracować ciężej.
  • Biegaj na zewnątrz - Czy to na bieżni lub na szlaku, bieganie jest świetne dla utraty wagi, ale bieganie na zewnątrz jest jeszcze lepsze, ponieważ ma dodatkowe korzyści zdrowotne. Udowodniono, że bieganie w naturze obniża ciśnienie krwi, poziom stresu i niepokoju, co może być świetne dla tych, którzy chcą zacząć biegać, ale są trochę przerażeni.
  • Znajdź partnera do biegania - Posiadanie partnera do biegania może pomóc Ci zachować motywację, odpowiedzialność i bezpieczeństwo, jeśli dopiero zaczynasz biegać. Możesz znaleźć przyjaciela, który również interesuje się bieganiem lub dołączyć do lokalnego klubu biegowego.

Jak utrzymać motywację do dalszego biegania?

  • Znajdź zdrowy przepis na jedzenie, które lubisz - Bieganie może pomóc Ci schudnąć, ale nie zadziała, jeśli nie będziesz również stosować zdrowej diety. Aby pozostać zmotywowanym, znajdź zdrowy przepis, który lubisz jeść i upewnij się, że jest on zgodny z Twoim planem diety.
  • Ustaw realistyczne cele - Ważne jest, aby ustawić realistyczne cele, gdy biegasz w celu utraty wagi. Ważne jest również, aby pamiętać, że nie każdy traci wagę w tym samym tempie lub przez tę samą kwotę.
  • Nagradzaj się - Bieganie dla utraty wagi jest świetnym celem, który warto mieć, ale osiągnięcie go może zająć dużo czasu. Jeśli stwierdzisz, że rutyna biegania staje się nieświeża, spróbuj trochę pomieszać rzeczy.