Jakie są różnice między joggingiem a bieganiem?Jogging i bieganie są uważane za ćwiczenia aerobowe o dużej intensywności i wielu korzyściach. Zarówno jogging, jak i bieganie polegają na przesuwaniu się do przodu, utrzymując kolana powyżej punktu obrotu (tj. kostek). Istnieje jednak kilka kluczowych różnic między joggingiem a bieganiem, o których powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem ćwiczeń. Te dwie aktywności są skutecznymi ćwiczeniami sercowo-oddechowymi, które mogą pomóc Ci spalić kalorie i schudnąć. Bieganie jest szybsze niż jogging, spala więcej kalorii na minutę i bardziej obciąża organizm. Jeśli jednak dopiero zaczynasz ćwiczyć, jogging może być dla Ciebie lepszym wyborem niż bieganie. Przyjrzyjmy się bliżej różnicom między joggingiem a bieganiem.

Jogging

Jogging to stabilne, powolne ćwiczenie aerobowe, które możesz wykonywać niemal wszędzie. Jest dobre dla osób, które dopiero zaczynają program ćwiczeń. Może pomóc obniżyć cholesterol, zwiększyć wytrzymałość i wzmocnić stawy. Jogging jest dobrym ćwiczeniem dla każdego, ale jest szczególnie dobry dla osób z nadwagą i/lub problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu lub cukrzyca. Jogging jest łatwy dla Twoich stawów, zwłaszcza jeśli masz chore kolana lub przeszedłeś operację kolana. Jest również przyjazny dla Twoich kostek i stóp. Nie musisz iść bardzo szybko lub bardzo daleko, aby uzyskać korzyści zdrowotne z joggingu. Nie potrzebujesz też żadnego specjalnego sprzętu. Możesz uprawiać jogging niemal wszędzie - na bieżni lub na świeżym powietrzu.

Bieganie

Nie musisz biegać bardzo daleko, aby uzyskać korzyści zdrowotne, ale bieganie jest bardziej intensywne niż jogging. Bieganie jest też szybsze niż jogging. Kiedy biegniesz, Twoje nogi będą poruszać się tak szybko, że kolana będą w rzeczywistości wychodzić do przodu nad palcami stóp. To powoduje większy nacisk na stawy i jest bardziej niebezpieczne niż powolny jogging. Bieganie jest formą ćwiczeń aerobowych, które zwiększają tętno i sprawiają, że ciężej się oddycha. Spala również kalorie i pomaga schudnąć. Ludzie, którzy biegają, zazwyczaj lubią się ścigać i brać udział w zawodach długodystansowych. Kiedy biegasz, używasz mięśni nóg i spalasz kalorie. Bieganie jest świetną formą ćwiczeń dla utraty wagi, ponieważ spala dużo kalorii.

Różnice między joggingiem a bieganiem

Jogging i bieganie to podobne ćwiczenia aerobowe, ale jest między nimi kilka różnic:

  • Intensywność: Jogging jest wolniejszy niż bieganie i mniej obciąża organizm. Bieganie jest szybszą czynnością i wymaga większego wysiłku niż jogging.
  • Długość kroku: Podczas joggingu powinieneś trzymać kolana powyżej kostek. Natomiast podczas biegu kolana przesuwają się do przodu nad palcami stóp.
  • Mięśnie: Bieganie wykorzystuje więcej mięśni niż jogging.
  • Rodzaje ćwiczeń: Jogging jest formą ćwiczeń cardio, gdzie bieganie jest również anaerobowe. Innymi słowy, kiedy biegniesz, Twoje mięśnie potrzebują tlenu.
  • Prędkość: Jogging to wolniejsze tempo niż bieganie. Możesz uprawiać jogging przez długi czas bez dużego zmęczenia. Możesz biegać przez krótki okres czasu, zanim staniesz się wyczerpany.

Zwiększanie szybkości i długości kroku

Kiedy przechodzisz z joggingu na bieganie, zwiększasz swoją prędkość i robisz dłuższe kroki. Oznacza to, że podczas biegu będziesz używać innych mięśni niż podczas joggingu. Bieganie zwiększy Twoje tętno bardziej niż jogging. Podczas joggingu używasz dużych mięśni dolnej części ciała. Podczas biegania pracują również mniejsze mięśnie nóg i ramion. Ta różnica może być jednym z powodów, dla których bieganie wydaje się spalać więcej kalorii niż jogging. Podczas joggingu powinieneś trzymać kolana powyżej kostek. Jednak podczas biegu kolana przesuwają się do przodu nad palcami stóp. To sprawia, że bieganie jest bardziej szkodliwe dla Twoich stawów. Bieganie powoduje również większy wpływ na Twoje ciało. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli biegasz po twardej powierzchni.

Używane mięśnie

Jogging wymaga mniejszej liczby mięśni niż bieganie. Mięśnie używane podczas joggingu to duże mięśnie dolnej części ciała. Innymi słowy, twoje pośladki, quady i ścięgna udowe. Jogging nie wykorzystuje mięśni na szczycie nóg ani mięśni w górnej części pleców. Te mięśnie są używane do biegania. Jogging pracuje twoje duże mięśnie nóg. Ćwiczenie regularnie z joggingiem jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby pozostać zdrowym i sprawnym. Jogging wzmacnia mięśnie w dolnej części ciała i zmniejsza ryzyko urazów stawów, takich jak kolana i kostki. Bieganie wykorzystuje więcej mięśni niż jogging i bardziej obciąża Twoje ciało. Powoduje również większe obciążenie stawów i może prowadzić do kontuzji.

Co jest lepsze dla utraty wagi?

Nie ma prawdziwej różnicy w odchudzaniu między joggingiem a bieganiem. Jednak bieganie jest bardziej aerobowe niż jogging, co oznacza, że będzie spalać więcej kalorii na minutę. Bieganie wykorzystuje również więcej mięśni niż jogging. Jeśli więc chcesz schudnąć, bieganie może być dla Ciebie lepszym wyborem niż jogging. Istnieje wiele korzyści z joggingu i biegania, w tym utrata wagi i niższe ciśnienie krwi. Możesz wybrać, które ćwiczenie wykonać w oparciu o swoje cele zdrowotne i poziom sprawności. Jeśli dopiero zaczynasz nowy program ćwiczeń, jogging może być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem niż bieganie. Jeśli jesteś już w dobrej formie, to bieganie może być lepszym wyborem.