Najlepsze buty do biegania dla Twoich stóp: kompleksowy przewodnikJeśli chodzi o buty do biegania, istnieje wiele opcji. Nawet oddani biegacze mogą zmagać się z wiedzą, jaki typ buta jest najlepszy dla nich i ich szczególnych potrzeb biegowych. To łatwe do uzyskania mylić przez cały hałas o różnych typów butów do biegania, a które z nich są najlepsze dla indywidualnych stóp. Prawda jest taka, że każdy biegacz ma wyjątkowe stopy, z różnymi mocnymi i słabymi stronami. Nie wszystkie buty są też sobie równe - niektórzy producenci skupiają się raczej na wyglądzie niż na wydajności lub odwrotnie. Niezależnie od tego, czy jesteś zwykłym biegaczem, czy sportowcem ultra-wytrzymałościowym, wiedza o tym, jaki rodzaj butów będzie dla Ciebie najlepszy, jest ważna. Ten artykuł obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć, szukając odpowiedniej pary butów do biegania.

Rodzaje butów do biegania: Który z nich jest dla Ciebie najlepszy?

 • Na rynku istnieje wiele rodzajów butów do biegania. Wiedza o tym, które z nich są najlepsze dla Ciebie, to pierwszy krok do znalezienia tych odpowiednich dla Twoich stóp. Oto główne rodzaje butów do biegania i do czego najlepiej je stosować.
 • Buty neutralne: Buty neutralne są dobre dla większości biegaczy. Mają zrównoważoną podeszwę, która może pomieścić różne typy stóp i style biegania. Chociaż są najlepsze dla neutralnych biegaczy, są również świetne dla pronatorów, którzy w przeciwnym razie musieliby kupić specjalne buty.
 • Buty stabilizujące: Buty stabilizacyjne są najlepsze dla biegaczy, którzy są pronatorami. Mają wspierającą podeszwę, która pomoże skorygować Twój chód, zmniejszając ryzyko kontuzji. Jeśli masz bardzo płaskie stopy lub wysokie łuki, możesz skończyć z bólem kolan lub pleców z powodu pronacji. Buty stabilizujące mogą w tym pomóc.
 • Buty motion-control: Jeśli masz płaskostopie, overpronate i potrzebujesz dużo wsparcia, możesz chcieć buta motion-control. Są one bardzo mocne i ciężkie. Biegacze z wysokimi łukami mogą uznać je za zbyt toporne.
 • Buty amortyzujące: Buty amortyzujące mają grubą podeszwę środkową i dużo amortyzacji. Są zazwyczaj lżejsze niż buty stabilizacyjne i motion-control. Są najlepsze dla biegaczy, którzy są lekcy i mają wyższą kadencję (kolce prawdopodobnie nie są dobrym rozwiązaniem).
 • Racing flat: Racing flats to lekkie, elastyczne buty, które mają niewielką amortyzację i niski spadek (odległość między piętą a palcami). Są one przeznaczone do krótkich wyścigów, takich jak 5K i są najlepsze dla biegaczy, którzy potrzebują szybkiej rotacji stopy.

Jak znaleźć odpowiednie dopasowanie butów do biegania

Znalezienie odpowiedniego dopasowania butów do biegania może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę. Oto najważniejsze względy podczas znajdowania odpowiedniego dopasowania butów do biegania. -

 • Szerokość buta : Wąskie, średnie i szerokie szerokości są dostępne dla wszystkich stylów butów. Bez względu na to, jaki jest Twój typ łuku, powinieneś być w stanie znaleźć but, który pasuje do Twojej stopy, a także do kształtu i rozmiaru stopy.
 • Długość buta: Dobrą zasadą jest zmierzenie stopy od tyłu pięty do czubka palców, a następnie dodanie pół cala, jeśli chcesz mieć miejsce w polu palców. Upewnij się, że buty są odpowiednio dopasowane do pięty i nie są ani za ciasne, ani za luźne.
 • Konstrukcja buta : Konstrukcja cholewki, typ podeszwy środkowej i typ podeszwy zewnętrznej to trzy główne konstrukcje, które są używane do tworzenia butów do biegania. Powinno się wybrać but, który jest zaprojektowany do rodzaju biegania, który wykonujesz i powierzchni, na których biegasz.
 • Waga buta : Buty do biegania mają różną wagę, przy czym lżejsze modele są bardziej wygodne. Cięższe buty są bardziej wytrzymałe i lepiej nadają się do biegania zimą.

Przyczepność i trakcja buta

Przyczepność i trakcja buta są bardzo ważne, zwłaszcza jeśli biegasz po nierównym lub śliskim terenie. Oto główne uwagi przy wyborze odpowiedniej przyczepności i trakcji buta.

 • Podeszwa zewnętrzna : Szukaj gumowej podeszwy zewnętrznej z wysokim procentem gumy węglowej, która będzie trwać dłużej, jest bardziej trwała i ma lepszą trakcję.
 • Podeszwa środkowa: Niektóre podeszwy środkowe mają kolce lub konstrukcję Grip-n-Go, która zapewnia lepszą trakcję na śliskich powierzchniach.
 • Cholewka : Gumowa osłona palców chroni je przed otarciami.
 • Waga: Cięższe buty do biegania zwykle zapewniają lepszą trakcję.
 • Cena: Jakość podeszwy zewnętrznej i cholewki to zazwyczaj najbardziej znaczące czynniki wpływające na cenę butów do biegania.

Amortyzacja butów

To, ile amortyzacji ma but, zależy od rodzaju biegania, które wykonujesz i Twoich osobistych preferencji. Ilość amortyzacji, którą ma but, określi, jak długo będzie on trwał. Oto główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej ilości amortyzacji.

 • Powierzchnia : Jeśli biegasz po twardej powierzchni, to potrzebujesz buta ze sztywną podeszwą, która będzie absorbować wstrząsy. Jeśli biegasz po miękkiej powierzchni, wtedy but z miękką podeszwą będzie absorbował wstrząsy.
 • Typ stopy : Jeśli masz wysoki łuk lub niski łuk, to potrzebujesz buta, który zapewni odpowiednią ilość wsparcia. Jeśli jesteś biegaczem, który pronuje, to potrzebujesz sztywnego buta ze znacznym spadkiem pięty, aby kontrolować swój krok.
 • Osobiste preferencje: Jeśli lubisz miękką jazdę, wybierz but z miękką podeszwą środkową. Jeśli lubisz twardszą jazdę, wybierz but ze sztywniejszą podeszwą środkową.