Ultramaraton: Ostateczny test wytrzymałościUltramaraton to wydarzenie biegowe, które obejmuje więcej niż standardowe 42,2 km (26,2 mil) standardowego maratonu. W zależności od ich długości, różne rodzaje ultramaratonów mogą być określane różnymi nazwami, w tym wyzwaniami "ENDURE", wydarzeniami Spartan Trifecta, a nawet okazjonalnym wyścigiem ultra-długim. Ultramaraton to test wytrzymałości fizycznej i siły psychicznej jak żaden inny, w którym biegacze często przekraczają swoje osobiste granice, mierząc się z trasami dłuższymi niż jakikolwiek standardowy dystans wyścigu oraz z testowymi warunkami. Słowo "ultra" w tym kontekście oznacza przekroczenie normalnych granic zawodów sportowych, które zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 42K do 55K (26 - 33 mil).

Co to jest ultramaraton?

Ultramaraton to impreza biegowa, która jest dłuższa niż standardowy dystans maratonu, czyli 42,195 km (26,2 mil). W rzeczywistości pierwszy maraton został rozegrany w 1896 roku, ale biegi długodystansowe są znane od wieków. Niektórzy historycy sugerują nawet, że jednym z powodów, dla których starożytni Grecy zorganizowali igrzyska olimpijskie, było rozstrzygnięcie debaty na temat tego, kto jest największym biegaczem. W czasach współczesnych ultramaratony są często łączone z innymi rodzajami wyzwań wytrzymałościowych, takich jak ENDURE lub wyścigi przygodowe. Tego typu zawody trwają zazwyczaj kilka dni, podczas których uczestnicy muszą pokonać trudny teren, a także poradzić sobie z brakiem snu. Długość zawodów, w połączeniu z ekstremalnym wyczerpaniem psychicznym i fizycznym, czyni ultramaratony ostatecznym testem wytrzymałości.

Jak długie są ultramaratony?

Ogólnie rzecz biorąc, ultramaratony mają długość od 42K do 150K (26 mil do 100 mil). Oczywiście, biegacze zazwyczaj potrzebują więcej niż jeden dzień, aby ukończyć ultramaratony. Większość ultramaratonów mieści się w przedziale od 50K do 100K (33 mile i 62 mile) lub ich wielokrotności, w tym 50 mil, 100 mil itp. Dwa najbardziej popularne dystanse to 50 mil i 100K, które są również dwoma najczęstszymi rekordami świata w ultrarunningu. Jak widać w poniższej tabeli, średni czas ukończenia 50K wynosi 10 godzin, podczas gdy 100K zajmuje ponad dwa razy więcej czasu.

Kto organizuje ultramaratony?

Chociaż na świecie jest wiele ultramaratonów, najbardziej znane to Badwater Ultramarathon (najtrudniejszy wyścig na świecie), Marathon des Sables (najdłuższy na świecie wyścig pieszy), Western States 100-Mile Endurance Run (najstarszy ultramaraton w Stanach Zjednoczonych) i UTMB (najstarszy i najbardziej prestiżowy ultramaraton we Francji). Badwater, Marathon des Sables i Western States to wyścigi organizowane przez firmy komercyjne, które utrzymują się z takich imprez, natomiast UTMB jest organizowany przez władze lokalne i otwarty dla wszystkich.

Test fizyczny

Jak wspomniano powyżej, sportowcy wytrzymałościowi często przygotowują się do ultramaratonów łącząc je z innymi rodzajami imprez wytrzymałościowych, takich jak wyzwania ENDURE i wyścigi przygodowe. Wydarzenia te trwają zazwyczaj kilka dni, podczas których uczestnicy muszą pokonać niezwykle trudny teren, często w ekstremalnych i bardzo gorących warunkach pogodowych. Innymi słowy, sportowcy wytrzymałościowi są doprowadzani do granic swoich możliwości, gdy próbują ukończyć ultramaraton w ciągu zaledwie kilku dni. Ale oczywiście muszą też pamiętać, że muszą ukończyć wyścig, co wymaga odpowiedniego poziomu sprawności fizycznej. W rezultacie fizyczny test ultrarun polega na tym, że organizm musi być w stanie utrzymać wysiłek przez jeden do trzech dni, w zależności od długości zawodów. Wymaga to niezwykle wysokiego poziomu nawodnienia, wysokiego spożycia węglowodanów i dobrej świadomości własnych ograniczeń fizycznych.

Test wytrzymałości psychicznej

Jak wspomniano powyżej, ultramaratony to także wyzwanie mentalne. Fakt, że biegacze często kończą te wydarzenia w ekstremalnych warunkach pogodowych, nakłada wiele stresu na ich umysły, ponieważ stale muszą znaleźć motywację, aby kontynuować, nawet gdy ich ciała mówią im, aby się zatrzymać. Test psychiczny może być nawet ważniejszy niż fizyczny w ultramaratonach, ponieważ nie jest niczym niezwykłym, że biegacze uderzają w ścianę po 40K. Może się to zdarzyć, ponieważ zainwestowali tyle energii w zawody, że ich ciałom po prostu zabrakło paliwa. W tym momencie umysł nadal chce iść dalej, ale ciało po prostu nie może. To właśnie wtedy siła psychiczna ultrarunnerów, którzy już doprowadzili swoje ciała do granic możliwości, jest naprawdę testowana.

Trening

Ultramaratończyk powinien być w doskonałej formie, ponieważ każde odstępstwo od idealnego planu treningowego może przynieść kontuzję. Niektórzy z najlepszych biegaczy spędzają od trzech do czterech godzin dziennie, biegając. Jednak dieta i sen są często zaniedbywane przez ultramaratończyków. Prowadzi to do niezrównoważonego podejścia i może skutkować kontuzją. Najlepszym sposobem na uniknięcie kontuzji jest rozgrzewka przed biegiem i rozgrzewka po jego zakończeniu. Ważne jest, aby pamiętać, że rozgrzewka nie polega tylko na podniesieniu temperatury ciała. Jest to również świetny sposób na przygotowanie mięśni do wysiłku, który mają podjąć. Rozgrzewka jest również bardzo ważna. Pozwala ona organizmowi przejść z podwyższonego stanu, w którym znajduje się podczas biegu, do normalności. Pomaga również zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji.