Jak zacząć biegać, jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś?Bieganie to świetny sposób na aktywność fizyczną i zachowanie zdrowia. Jest to także jeden z najprostszych sposobów na rozpoczęcie pracy nad kondycją. Jeśli jesteś gotowy, aby zacząć, czytaj dalej, aby poznać kilka pomocnych wskazówek i porad dotyczących rozpoczęcia biegania. Jeśli jesteś podobny do większości ludzi, prawdopodobnie nigdy wcześniej nie biegałeś. Może Ci się wydawać, że jest już za późno na naukę biegania, ponieważ nie będziesz w stanie biegać ponownie.

Nie jest to jednak prawdą. Nie ma znaczenia, czy nigdy wcześniej nie biegałeś. Wystarczy, że zaczniesz powoli i z czasem zaczniesz pokonywać coraz większe odległości. Istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie biegania i nie trzeba kupować wymyślnych butów ani specjalnego stroju do biegania. W tym artykule omówimy najlepsze sposoby na rozpoczęcie przygody z bieganiem dla początkujących. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć biegać.

Zacznij powoli

Ważne jest, aby zaczynać powoli, ponieważ jeśli od początku będziesz próbować biegać zbyt szybko, możesz sobie zaszkodzić. A tego przecież nie chcesz. Chcesz stopniowo zwiększać prędkość i dystans. Należy zacząć od kilku minut biegu, a następnie stopniowo zwiększać tempo. Gdy poczujesz, że jesteś gotowy do zwiększenia prędkości, nie bój się zwolnić przed ponownym zwiększeniem tempa. Aby uniknąć kontuzji, należy stale dostosowywać prędkość.

Skup się na oddychaniu

Poświęcenie czasu na skupienie się na oddechu pomoże Ci się zrelaksować i uniknąć kontuzji. Podczas wdechu należy wyobrazić sobie, że bierzemy świeże powietrze. Podczas wydechu należy wyobrazić sobie, że uwalniamy całe napięcie w ciele. Nie musisz koncentrować się na oddychaniu podczas biegu, ale pomocne może być skupienie się na nim przed biegiem i podczas przerw. Na początku swojej przygody z bieganiem powinieneś biegać tylko jeden dzień w tygodniu. Dzięki temu organizm będzie miał czas na odpoczynek i regenerację między kolejnymi biegami. Powinieneś także starać się odpoczywać kilka dni między kolejnymi biegami, aby organizm miał szansę się wyleczyć.

Znajdź trasę, która Ci odpowiada

Nawet jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś, możesz zacząć biegać, jeśli znajdziesz trasę, która jest dla Ciebie odpowiednia. Na początku możesz wypróbować kilka tras, aby dowiedzieć się, która będzie dla Ciebie najlepsza. Upewnij się, że wybierasz trasę, która sprawia Ci przyjemność. Jeśli będzie ona męcząca, nie będziesz w stanie kontynuować jazdy. Trasa, która nie sprawia wrażenia wyzwania, to strata czasu. Wybierz trasę, na którą chcesz się zmusić. Sprawdź lokalne grupy biegowe na Facebooku lub Instagramie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jedna z nich znajduje się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Dołączając do grupy, możesz poznać nowych ludzi i dowiedzieć się o nowych trasach.

Jedz zdrowo i trenuj

Jesteś tym, co jesz i pijesz. Dlatego tak ważne jest zdrowe odżywianie i odpowiedni trening. Nie można mieć jednego bez drugiego. Możesz zdrowo się odżywiać podczas biegania, upewniając się, że sód nie przekracza 2000 mg dziennie, a białko wynosi od 1,5 do 2,5 grama na kilogram masy ciała. Białko można uzyskać z orzechów, jaj, ryb, białka w proszku lub nabiału. Nie trzeba jeść mięsa ani nabiału, aby uzyskać białko. Śledzenie swoich postępów jest ważne podczas biegania. Możesz użyć aplikacji do biegania lub aplikacji do odżywiania, aby śledzić dzienną dawkę kalorii i trasę.

Ważne jest, aby pamiętać, że sam jesteś swoim najlepszym trenerem. Żadna aplikacja nie zastąpi właściwej formy i słuchania swojego ciała. Dlatego ważne jest, aby śledzić swoje postępy. Możesz korzystać z aplikacji do odżywiania lub biegania, aby śledzić dzienną dawkę kalorii i kontrolować trasę. Ważne jest, aby pamiętać, że sam jesteś swoim najlepszym trenerem. Żadna aplikacja nie zastąpi właściwej formy i słuchania swojego ciała.

Upewnij się, że jesteś gotowy do pracy

Bieganie to świetny sposób na zdobycie kondycji, ale to także prosta droga do kontuzji. Jeśli nie jesteś w 100% gotowy do biegania, może to być bardzo niebezpieczne. Zanim zaczniesz biegać, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. - Jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś, zacznij powoli i osiągaj komfortowe tempo. Upewnij się, że jesteś w stanie utrzymać to tempo przez kilka minut bez zwalniania. Jeśli jesteś w trakcie rekonwalescencji po urazie, możesz bezpiecznie zacząć biegać, gdy nie odczuwasz już bólu.

W przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków, należy odczekać co najmniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem nowej rutyny ćwiczeń. Leki te mogą utrudniać budowanie nowej tkanki mięśniowej i zwiększać ryzyko urazów. - Jeśli jesteś w wieku 20 i 30 lat, istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje kości wciąż rosną. Ponieważ bieganie obciąża kości, mogą wystąpić bóle mięśni i/lub naciągnięcia mięśni. Jest to normalne i można temu zapobiec, wsłuchując się w swój organizm. - Jeśli masz ponad 60 lat, nie zaczynaj biegać, dopóki nie omówisz tego pomysłu z lekarzem. - Jeśli cierpisz na jakiekolwiek inne schorzenia, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy lub serca, przed rozpoczęciem nowych ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem.