Jak zachować motywację podczas biegów długodystansowychKiedy po raz pierwszy zaczynasz jako biegacz, prawdopodobnie będziesz w stanie przejść przez 5K bez większego wysiłku. Jednak w miarę upływu czasu i kontynuowania treningu przekonasz się, że zaczyna być coraz trudniej. Osiągniesz punkt, w którym ledwo możesz biegać dłużej niż 20 minut, zanim poczujesz, że masz ochotę się poddać. Jeśli chcesz ciągle się doskonalić i stać się najlepszym biegaczem, jakim możesz być, to te wskazówki pomogą Ci zachować motywację podczas biegów długodystansowych. Nie jest tajemnicą, że bieganie jest doskonałym sposobem na utrzymanie ciała w dobrej kondycji i zdrowiu, ale poza tym dość oczywistym stwierdzeniem, większość ludzi nie wie zbyt wiele o tym, jak dokładnie należy przejść do robienia tego, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z niego. Nawet jeśli istnieje wiele osób, które lubią jogging jako hobby, nie wielu z nas wie dokładnie, jak przejść o rozpoczęciu z nim.

Znajdź dobry mix muzyczny

Zawsze powinieneś upewnić się, że masz coś, co jest przyjemne do słuchania podczas biegu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na słuchanie podcastów, audiobooków, czy muzyki, ważne jest, abyś znalazł coś, co jest w tempie, które jest dla Ciebie wygodne podczas biegu. Wiele osób lubi słuchać muzyki podczas biegania, ponieważ sprawia, że czują się jak w wyścigu i chcą pokonać muzykę podczas biegu. Chociaż może to być świetny sposób dla niektórych ludzi, aby uzyskać motywację i popchnąć siebie, to nie jest dla wszystkich. Jeśli zbytnio się forsujesz, próbując pokonać bity w słuchawkach, możesz skończyć, robiąc sobie krzywdę. Dlatego ważne jest, aby znaleźć coś w odpowiednim tempie, z którym czujesz się komfortowo.

Ustal cele krótkoterminowe i długoterminowe

Jako biegacz, ważne jest, abyś wyznaczył sobie cele krótkoterminowe i długoterminowe. Będą to rzeczy, które zmotywują Cię do kontynuowania biegu, kiedy poczujesz, że już nie chcesz biegać. Kiedy wyznaczysz sobie cele takie jak "chcę przebiec 5K do końca miesiąca" lub "chcę przebiec półmaraton (13,1 mil) do końca roku", sprawi to, że zaczniesz myśleć o biegu, który masz przed sobą lub o tym, który musisz zrobić jutro. To pomoże ci utrzymać motywację, dając ci coś do pracy. Jeśli nie ustalisz celów, będziesz po prostu biegał bez celu i nie będziesz miał z tego nic.

Dbaj o pozytywne aspekty

Koniec biegu jest często, gdy biegacze mają swoje najgorsze doświadczenia. Jeśli nie jesteś ostrożny, możesz wpaść w pewne kłopoty, takie jak wyczerpanie energii a nawet kontuzja. Kiedy próbujesz utrzymać motywację podczas swoich długodystansowych biegów, chcesz zakończyć je na pozytywnej nucie. Spróbuj zmienić swoją trasę co jakiś czas, aby nie znudzić się swoją zwykłą ścieżką. Jeśli nie chcesz zmieniać trasy, upewnij się, że kończysz swój bieg na pozytywnej nucie, biorąc inną ścieżkę w drodze powrotnej do domu.

Wykorzystaj nagrody

Kiedy biegasz na długich dystansach, będziesz miał dni, w których nie będziesz miał ochoty na bieganie. Choć nie chcesz biegać codziennie, chcesz też biegać tyle, ile możesz. Aby pomóc Ci zachować motywację, gdy czujesz się zmęczony, chory lub po prostu nie chcesz biegać, możesz wykorzystać nagrody. Na przykład, jeśli jednego dnia przebiegniesz 5 mil, możesz poczęstować się czymś, co lubisz, na przykład lodami lub czymś w tym stylu. Jeśli chcesz zachować motywację podczas swoich długodystansowych biegów, możesz spróbować włączyć nagrody do swojej biegowej rutyny.

Niech bieganie stanie się Twoim nawykiem

Kiedy sprawisz, że bieganie stanie się nawykiem, stanie się częścią Twojej codziennej rutyny. To sprawi, że łatwiej będzie Ci utrzymać motywację podczas biegów długodystansowych, ponieważ nie jest to coś, do czego próbujesz się zmusić, tylko coś, co robisz codziennie. Jeśli chcesz, aby bieganie stało się nawykiem, będziesz musiał upewnić się, że trzymasz się go przez wystarczająco długi okres czasu. Większość ekspertów zaleca, aby spróbować uczynić bieganie nawykiem przez co najmniej 3 miesiące, zanim zdecydujesz, czy chcesz, aby stało się ono stałą częścią Twojego życia.

Czas start…

Bieganie to świetny sposób na utrzymanie ciała w dobrej kondycji i zdrowiu, ale poza tym dość oczywistym stwierdzeniem, większość ludzi nie wie zbyt wiele o tym, jak dokładnie powinieneś to robić, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tego. Nawet jeśli istnieje wiele osób, które cieszą się jogging jako hobby, nie wiele z nich wie dokładnie, jak przejść o rozpoczęciu z nim. Jeśli chcesz stale się doskonalić i stać się najlepszym biegaczem, jakim możesz być, to te wskazówki pomogą Ci utrzymać motywację podczas Twoich biegów długodystansowych.