Najważniejsze powody, dla których powinieneś zacząć biegać już terazKorzyści z biegania są nieskończone. Może nie tylko pomóc Ci schudnąć i poprawić zdrowie układu krążenia, ale także zmniejszyć stres, wzmocnić kości, a nawet poprawić pamięć. Biegacze zgłaszają również uczucie ogólnej euforii po joggingu: Uwalnianie endorfin w trakcie i po ćwiczeniach może sprawić, że Twoje ciało będzie naenergetyzowane jeszcze przez wiele godzin. Jednak dla wielu osób rozpoczęcie biegania może wydawać się przerażającą propozycją. Być może przez jakiś czas prowadziłeś siedzący tryb życia lub obawiasz się, jak bardzo może cię boleć. Być może myśl o przebiegnięciu tylko jednego kilometra przyprawia Cię o dreszcze, ponieważ nienawidzisz myśli, że cokolwiek może Cię tak bardzo zmęczyć! A może negatywne doświadczenia innych osób zniechęciły Cię do spróbowania biegania; może mówiły, że boli je kolano lub że zbyt szybko tracą oddech.

Nie bój się! Nie musisz biegać szybko ani daleko, żeby zacząć odczuwać korzyści

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, nie martw się o sprint czy przebiegnięcie określonej liczby km. Zacznij powoli i celuj w jogging przez około 10 minut. Prawdopodobnie będziesz chciał zwiększyć długość swojego biegu w miarę wzrostu wytrzymałości, ale nawet tylko kilka minut joggingu może zapewnić pewne korzyści dla Twojego zdrowia. Spalisz kalorie, zwiększysz tętno i zaczniesz wzmacniać mięśnie nóg. Możesz odczuwać lekką bolesność nóg, gdy mięśnie przyzwyczają się do nowej aktywności, ale ból ustąpi z czasem. Może minąć kilka tygodni, zanim Twoje ciało w pełni dostosuje się do nowych zmian i osiągniesz swoje cele fitness. Kiedy jednak zaczniesz czuć się bardziej komfortowo i będziesz w stanie dłużej uprawiać jogging, zaczniesz zauważać inne korzyści, w tym zmniejszenie stresu i lepsze samopoczucie.

Bieganie to jeden z najlepszych sposobów na poprawę ogólnego stanu zdrowia

Wiele osób kojarzy bieganie z utratą wagi, ale w rzeczywistości jest to coś znacznie więcej. Kiedy zaczynasz regularnie biegać, poprawiasz swoje zdrowie sercowo-naczyniowe, co oznacza, że Twoje serce i naczynia krwionośne są zdrowsze i bardziej wydajne. Na początku regularnego biegania możesz odczuwać pewną bolesność mięśni, ale to normalne. Jeśli jednak odczuwasz ból stawów lub dyskomfort w kolanach, powinieneś porozmawiać z lekarzem lub fizykoterapeutą, który pomoże Ci ustalić potencjalne przyczyny i znaleźć sposób na złagodzenie dolegliwości. Kiedy regularnie biegasz, możesz zauważyć spadek ciśnienia krwi, poprawę poziomu cholesterolu i poprawę nastroju. Regularne bieganie może również zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca, udaru i cukrzycy typu 2. Regularne bieganie może nawet wydłużyć Twoją żywotność.

Może również pomóc w leczeniu depresji, lęku i innych zaburzeń psychicznych

Bieganie jest często wykorzystywane jako sposób na leczenie chorób psychicznych. Jest to aktywność fizyczna, którą możesz wykonywać samodzielnie, a która może pomóc Ci oczyścić głowę i zrelaksować się. Kiedy wychodzisz na bieg, wszystko, o czym będziesz mógł myśleć, to kroki, oddech i sceneria wokół ciebie. Istnieje duża szansa, że wrócisz do domu z pozytywnym nastawieniem i energią. Jeśli cierpisz na łagodną lub umiarkowaną depresję, eksperci zalecają ćwiczenia przez co najmniej 30 minut trzy razy w tygodniu. Ale jeśli masz ciężką depresję, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek rutyny ćwiczeń, ponieważ może to pogorszyć objawy. Osoby z lękiem również odkryły, że ćwiczenia mogą pomóc w zarządzaniu objawami. Eksperci uważają, że uwalnianie endorfin podczas i po ćwiczeniach może pomóc w zmniejszeniu lęku. Jeśli masz poważne lęki, należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem rutyny ćwiczeń.

Zacznij biegać teraz, bo nigdy nie jest za późno, by zmienić swoje życie

Rozpoczęcie biegania teraz może pomóc Ci żyć zdrowiej i uniknąć chorób, które mogą pojawić się z wiekiem. Badania wykazały, że rozpoczęcie programu biegowego w każdym wieku może pomóc spowolnić proces starzenia się i zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Wykazano, że bieganie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób serca i niektórych rodzajów nowotworów. Może również pomóc Ci schudnąć, zbudować siłę, poprawić nastrój i lepiej spać. Bycie zdrowym nie jest czymś, o co muszą się martwić tylko młodzi ludzie. Możesz zacząć dbać o swoje zdrowie, gdy tylko zaczniesz ćwiczyć i prowadzić zdrowszy tryb życia. Bieganie to aktywność o niskim wpływie, którą może wykonywać prawie każdy, niezależnie od wieku. Może to być dobry sposób na rozpoczęcie zdrowszej ścieżki.

Jest tanie i wygodne, a dodatkowo jest tak wiele sposobów na utrzymanie motywacji

Jedną z najlepszych rzeczy o rozpoczęciu biegania jest to, że wszystko czego potrzebujesz to para butów do biegania. W przeciwieństwie do innych sportów, takich jak tenis czy koszykówka, gdzie trzeba kupić dużo sprzętu, bieganie jest stosunkowo tanie. Nie potrzebujesz wielu wymyślnych sprzętów: wystarczy dobra para butów do biegania i porządne spodenki do biegania. Jeśli masz kilka dolarów do stracenia, możesz też zainwestować w fitness tracker, który pomoże Ci monitorować Twoje postępy.

Istnieje również wiele sposobów, aby utrzymać motywację podczas biegania. Chociaż można to robić w pojedynkę, biegacze często uważają, że bardziej satysfakcjonujące jest robienie tego z innymi. Możesz znaleźć kumpla do biegania lub nawet dołączyć do klubu biegowego. Możesz także startować w wyścigach, co może być świetnym motywatorem. Jeśli wolisz biegać w domu, możesz również znaleźć podcasty lub muzykę, która pozwoli Ci się rozruszać. Bez względu na to, jak to robisz, bieganie jest świetnym sposobem na utrzymanie kondycji i zdrowia.