Przewodnik krok po kroku jak przygotować się do pierwszego biegu charytatywnegoWidok sportowców ścigających się po ulicach w oficjalnym wyścigu wprawia w zdumienie. Ich nieskończona wytrzymałość i szybkość przyprawiają o gęsią skórkę. Jeśli jednak myślisz, że ci sportowcy urodzili się z tymi nadludzkimi zdolnościami, to jesteś w błędzie. To właśnie po wielu ćwiczeniach i poświęceniu osiągnęli tak wielki sukces w świecie sportu. Aby utrzymać motywację, wielu sportowców organizuje biegi charytatywne jako część ich rutynowego planu treningowego. Dla tych, którzy nie są świadomi, bieg charytatywny jest zasadniczo wyścigiem drogowym organizowanym dla dobrego celu. Uczestnicy mogą wybierać spośród różnych dystansów - od 3k do 10k - i zazwyczaj pobierana jest opłata startowa, która idzie na finansowanie organizacji charytatywnej, pod której szyldem odbywa się bieg. Jeśli myślisz o zorganizowaniu własnego biegu charytatywnego, oto przewodnik krok po kroku, jak przygotować się do swojego pierwszego biegu w szczytnym celu.

Wybierz organizację charytatywną

Pierwszym krokiem w organizacji biegu charytatywnego jest wybór organizacji charytatywnej, która Cię inspiruje. Oprócz tego, że organizacja charytatywna powinna być zarejestrowana, powinna odzwierciedlać Twoje osobiste wartości. Po wybraniu konkretnej organizacji charytatywnej, możesz zwrócić się do niej o pomoc w organizacji wydarzenia. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie zacząć, można sprawdzić w Internecie dla organizacji pozarządowych, które organizują biegi charytatywne. Istnieją również strony internetowe, które pozwalają na stworzenie własnej strony fundraisingowej dla sprawy, w którą wierzysz.

Przygotowanie do biegu

Kiedy już zdecydujesz się na organizację charytatywną, czas zacząć przygotowania do biegu. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest ustalenie daty biegu. Najlepszym czasem na zorganizowanie biegu charytatywnego są miesiące jesienne i zimowe. Dzieje się tak dlatego, że pogoda nie jest zbyt gorąca ani zbyt zimna, co minimalizuje ryzyko wypadków spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Aby zacząć działać, musisz zacząć promować swój bieg na kilka miesięcy przed właściwym wydarzeniem. Dzieje się tak dlatego, że będziesz musiał zadbać o wiele rzeczy, w tym o rezerwację miejsca, zorganizowanie poczęstunku, zarządzanie zbiórką pieniędzy i tak dalej. Podczas gdy jesteś na to, upewnij się, że tworzysz zespół wolontariuszy, którzy pomogą Ci w organizacji wydarzenia. To pomoże Ci w oszczędzaniu czasu, który w przeciwnym razie spędziłbyś na samodzielnej organizacji wydarzenia.

Dzień przed biegiem

Dzień przed biegiem będziesz musiał dopracować szczegóły dotyczące biegu. Będziesz musiał spotkać się z ludźmi z miejsca imprezy, aby omówić płatności i inne formalności. Będziesz musiał również spotkać się z organizatorami stoiska z napojami i porozmawiać z pracownikami ochrony, aby sfinalizować ich ustalenia. Będziesz musiał również spotkać się z zespołem wolontariuszy, abyś mógł przydzielić im role, które będą musieli wykonać podczas imprezy. To da ci trochę czasu, aby przejść nad każdym aspektem imprezy, dzięki czemu można poprawić wszelkie błędy, które mogą być pominięte wcześniej. Oprócz tego będziesz musiał porozmawiać z uczestnikami i poinformować ich o tym, co należy i czego nie należy robić podczas biegu. Będziesz musiał również zorganizować spotkanie z mediami dzień przed biegiem. To spotkanie pomoże Ci w tworzeniu świadomości na temat Twojego wydarzenia i przyciągnie więcej uczestników.

Dzień wyścigu - sprawdzenie sprzętu

Następną rzeczą, którą będziesz musiał zrobić, jest sprawdzenie sprzętu, który będzie używany podczas biegu. Będzie to obejmować system pomiaru czasu, stacje wodne, odświeżanie i tak dalej. Będziesz musiał również sprawdzić zmianę warunków pogodowych i zdecydować, czy będziesz musiał wprowadzić jakieś zmiany do swojego pierwotnego planu, czy nie. Będziesz musiał również stworzyć listę kontrolną wszystkich rzeczy, które musisz zrobić przed biegiem. To pomoże Ci w ukończeniu wszystkiego na czas.

Dzień wyścigu - Zanim zaczniesz biegać

Następnie będziesz musiał spotkać się z uczestnikami i sprawdzić ich poziom sprawności. Być może będziesz musiał również przeprowadzić test sprawności fizycznej u kilku osób, które mogą być starsze niż 40 lat. Jeśli niektórzy uczestnicy nie są wystarczająco sprawni, aby wziąć udział w biegu, będziesz musiał grzecznie poprosić ich o opuszczenie imprezy. Wynika to z faktu, że nie chcesz, aby ktoś doznał kontuzji podczas biegu. To nie tylko zepsuje zabawę, ale także zepsuje reputację wydarzenia. Poza tym przed rozpoczęciem biegu trzeba będzie rozdać uczestnikom numery. Trzeba będzie również poinformować uczestników o trasie, którą będą pokonywać podczas biegu. Gdy wszystko będzie już ustalone, trzeba będzie powitać ich na imprezie i życzyć im powodzenia.

Dzień wyścigu - Podczas wyścigu

Podczas wyścigu będziesz musiał zwracać uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze i najważniejsze, będziesz musiał upewnić się, że uczestnicy są bezpieczni. Można to zrobić monitorując postępy uczestników poprzez system pomiaru czasu. Będziesz musiał również upewnić się, że uczestnicy nie odwodnią się podczas biegu. Można to zrobić poprzez ustawienie stacji wodnych w regularnych odstępach czasu. Musisz również upewnić się, że uczestnicy nie są zastraszani lub nękani przez innych. Można to zrobić poprzez ustanowienie wolontariuszy w regularnych odstępach czasu, aby pomóc uczestnikom. Poza tym trzeba będzie sprawdzić postępy biegaczy za pomocą systemu pomiaru czasu. Należy również upewnić się, że uczestnicy otrzymują smakołyki i napoje na koniec biegu. Należy również podziękować uczestnikom za udział w imprezie i życzyć im powodzenia w przyszłości.