Czym są ultramaratony? I jak przebiec jeden z nich‍Jeśli uważasz, że bieganie na dystansie 5K lub 10K jest trudne, poczekaj, aż usłyszysz o długości, do której niektórzy ludzie pójdą, aby udowodnić swoją wytrzymałość i siłę. Ultramaratony, które są również znane jako wyścigi ultradystansowe, są wyścigami długodystansowymi, które trwają dłużej niż standardowy dystans maratonu 42 km (26 mil). Mogą one obejmować dowolny zakres od 50 mil do ponad 100 mil i przyjmują prawie wszystko, co naukowcy mogą rzucić na biegaczy, aby zmusić ich do rezygnacji. Te wyścigi można znaleźć na całym świecie i są one coraz bardziej popularne każdego roku. Jeśli jesteś zainteresowany daniem ultramaratonu na próbę, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć przed zapisaniem się na swój pierwszy.

Co to jest ultramaraton?

Ultramaraton to impreza biegowa o długości 50 km (około 31 mil) lub dłuższej. Wydarzenia te stają się coraz bardziej popularne, ponieważ ludzie odkrywają, jak bardzo satysfakcjonujące i wymagające mogą być. Istnieją ultramaratony, które odbywają się w każdym możliwym terenie, a każdy z tych terenów wpływa na biegacza w wyjątkowy sposób. Ultramaratony mogą być prowadzone przez góry, wzdłuż rzek, na polnych szlakach i ulicach miast. Biegacze ultra będą sprawdzać się w każdym środowisku i to właśnie czyni ten sport tak ekscytującym.

Bieganie w ultramaratonie może być świetnym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o sobie jako osobie i jako sportowcu. Bieganie tak daleko wymaga tony siły psychicznej i fizycznej, a dowiesz się wiele o swoim ciele i umyśle, gdy przejdziesz przez proces szkolenia i ukończenia ultramaratonu. To nie jest dla osób o słabym sercu, ale poczucie spełnienia, które pochodzi z linii mety jest niepodobne do niczego innego.

Korzyści z ultramaratonów

Istnieje wiele korzyści z udziału w ultramaratonie i ogólnie z biegania na długich dystansach. Przede wszystkim jedną z najlepszych korzyści płynących z tego typu wyścigów jest to, że mogą one pomóc Ci przełamać bariery mentalne, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie pokonywałeś bardzo długich dystansów. Dla wielu osób blok psychiczny w ukończeniu długiego wyścigu jest trudniejszy niż fizyczny wyczyn biegania na odległość. Udział w zawodach długodystansowych może pomóc Ci przełamać te blokady psychiczne i jest świetnym sposobem na pokazanie sobie, że jesteś w stanie osiągnąć więcej niż myślisz.

Inną korzyścią z udziału w ultramaratonie jest to, że możesz pchnąć swoje ciało na nowy poziom sprawności. Ludzie, którzy regularnie biegają na długich dystansach, mogą wzmocnić swoje serca, zwiększyć pojemność płuc i poprawić ogólną sprawność fizyczną, a także sprawność umysłową.

Trening do ultramaratonu

Pierwszym krokiem w treningu do ultramaratonu jest wybór odpowiedniego wyścigu dla Ciebie. Istnieje wiele różnych rodzajów ultramaratonów i musisz wybrać je mądrze. Dobrym sposobem, aby dowiedzieć się, który dystans jest odpowiedni dla Ciebie, jest spojrzenie na swój obecny poziom sprawności. Jeśli biegasz od dłuższego czasu i jesteś sprawny fizycznie, możesz prawdopodobnie ukończyć standardowy maraton bez problemu. Jeśli dopiero zaczynasz i nie jesteś tak sprawny fizycznie, jak chciałbyś być, początkowo powinieneś wybrać krótszy wyścig. Po ustaleniu, jaki dystans jest dla Ciebie odpowiedni, możesz rozpocząć trening.

Przygotowując się do rozpoczęcia treningu, musisz upewnić się, że biegasz wystarczająco dużo, aby zbudować swoją wytrzymałość. Nie chcesz przesadzić, ale chcesz również upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią ilość ćwiczeń, zanim przejdziesz do treningu ultramaratonu. Kiedy już zbudujesz swoją wytrzymałość i będziesz gotowy do rozpoczęcia treningu do ultramaratonu, ważne jest, aby pamiętać, że trenujesz do wyścigu. Musisz upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią ilość odpoczynku i odżywiania, abyś mógł być jak najlepiej przygotowany do wyścigu.

Trudności związane z ultramaratonami

Najbardziej oczywistą trudnością ultramaratonu jest fakt, że jest to długi wyścig. Może być bardzo trudno utrzymać się psychicznie skupionym podczas wyścigu, który trwa wiele godzin. Musisz również utrzymać swoje ciało nawodnione i odpowiednio odżywione, w przeciwnym razie możesz napotkać poważne konsekwencje zdrowotne w wyniku odwodnienia lub nieprzyjmowania odpowiedniej ilości składników odżywczych. Oprócz tych wyzwań, wiele ultramaratonów odbywa się w trudnych warunkach. Biegacze często spotykają się z ekstremalną pogodą, nieprzewidywalnym terenem, a nawet zagrożeniami ze strony dzikich zwierząt. To wszystko są rzeczy, na które biegacze muszą się przygotować, aby zapewnić sobie bezpieczny wyścig.

Kolejną trudnością w bieganiu ultramaratonów jest znalezienie kogoś, z kim można biegać. Większość ludzi, którzy biorą udział w tych wyścigach, robi to jako część zespołu. Posiadanie zespołu do biegania podczas ultramaratonu może pomóc biegaczom zachować koncentrację, a także pomóc im znaleźć motywację.

Jak zapisać się na swój pierwszy ultramaraton

Najlepszym sposobem na znalezienie swojego pierwszego ultramaratonu jest zrobienie kilku badań online. Wielu biegaczy publikuje w sieci swoje doświadczenia z ultramaratonów, aby inni biegacze wiedzieli, co ich czeka. Możesz również znaleźć listę ultramaratonów online, w tym rodzaje dostępnych wyścigów, daty, opłaty i inne ważne informacje. Kiedy przeglądasz te listy, upewnij się, że pamiętasz o poziomie trudności zaangażowanym w każdy wyścig. Kiedy znajdziesz wyścig, który wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, zapisz się jak najszybciej. Wiele wyścigów szybko się zapełnia, a ultramaratony są często bardzo popularne wśród biegaczy.

Po zapisaniu się na wyścig, upewnij się, że jesteś przygotowany na dzień wyścigu. Nie musisz mieć wszystkiego ustalonego z wyprzedzeniem, ale powinieneś mieć pomysł na to, co musisz zabrać ze sobą w dniu wyścigu. Prawdopodobnie będziesz potrzebował wody, przekąsek, ubrań i innych rzeczy niezbędnych podczas wyścigu.